Zarejestruj się u nas lub też zaloguj, jeśli posiadasz już konto. 
Portal Portal   Regulamin  Pomoc FAQ  Szukaj Szukaj  Grupy Grupy  Foto Galeria Foto Galeria  Profil Profil  Uœmieszki Usmieszki 
 


Poprzedni temat :: Następny temat
problem z HDD
Autor Wiadomość
x) 




Dołączył: 16 Lis 2006
Posty: 95
Skąd: mam to wiedzieć ?
Wysłany: 18 Marzec 2007, 08:46   problem z HDD

Witam.
No więc dzi? rzuciłem okiem na moje partycje na dysku 160gb i zauważyłem, że ponad 30gb mam jeszcze nieprzydzielonych. Problem w tym, że z poziomu zarz?dzania dyskami, nie mogę tego przydzielić, a Partition Magic nie chce się odpalić po instalacji ;| Co lepsze - pod linuxem (Back|Track2) widzi 50gb wolnego.
Wie kto? może w czym problem i zna jaki? program do przydzielenia tego pozostałego miejsca ? : )
_________________
Blog 0/o

MySpace, mój oczywi?cie [lanssss] 0/o
 
 
   
kaczy 




Wiek: 39
Dołączył: 18 Cze 2005
Posty: 211
Skąd: Piotrków Tryb./Toruń
Wysłany: 18 Marzec 2007, 08:55   

Ja polecam dzielić sobie dysk na partycje za pomoc? konsolowego narzędzia cfdisk pod Linuksem- proste i niezawodne.
_________________
"Jedynie Ci, którzy doceniaj? najwyższ? jako?ć, mog? w pełni smakować życie" Zino Davidoff
 
 
   
Luck 



Wiek: 24
Dołączył: 09 Paź 2005
Posty: 79
Skąd: Słoneczna Ibiza :-)
Wysłany: 18 Marzec 2007, 10:30   

ile partycij masz zrobionych ?:) i jakie podstawowe czy logiczne :) bo jesli masz 4 podstatowe i chcesz zrobic 5 to ci sie nie uda jedynie logiczna, mozesz zrobic ich wiecej :) ja mialem tak ze swoim dyskiem 160 gb oczywiscie jesli zrobisz partycije to bedziesz mial dokladnie 149.05gb bynajmniej u mnie tyle pokazuje :)
 
 
   
x) 




Dołączył: 16 Lis 2006
Posty: 95
Skąd: mam to wiedzieć ?
Wysłany: 18 Marzec 2007, 12:56   

kaczy, zobacze, tyle że używam tego distro na liveCD, więc nie wiem czy da rade [?] :P

Luck, cztery podstawowe, więc nic nie wskóram już?
_________________
Blog 0/o

MySpace, mój oczywi?cie [lanssss] 0/o
 
 
   
kaczy 




Wiek: 39
Dołączył: 18 Cze 2005
Posty: 211
Skąd: Piotrków Tryb./Toruń
Wysłany: 18 Marzec 2007, 16:48   

x) napisał/a:
kaczy, zobacze, tyle że używam tego distro na liveCD, więc nie wiem czy da rade [?]

Tak, da się. Proponuje zabootować jakie? live cd typu Ubuntu/Kubuntu lub Knoppix i ustawić partycje za pomoc? cfdisk'a.
_________________
"Jedynie Ci, którzy doceniaj? najwyższ? jako?ć, mog? w pełni smakować życie" Zino Davidoff
 
 
   
Luck 



Wiek: 24
Dołączył: 09 Paź 2005
Posty: 79
Skąd: Słoneczna Ibiza :-)
Wysłany: 19 Marzec 2007, 09:07   

x), nie no jeszcze da sie zrobic kilka rzeczy ustaw ten nie przydzielony jako logiczny i powinno wszystko byc ołrajt :D jesli nie to partition magic :D chyba ze masz ostatnia partycje wolna to moglbys ja usunac i polaczyc z ta nieprzydzielona :) ja mam 4 partycje i sa one takie Dysk C: 14.6GB, Dysk D: 39GB, Dysk E: 39GB i Dysk F: 56,2GB i wszystko lata jak ta lala :) a ty jake porobiles partycje :)
 
 
   
nick77 




Wiek: 46
Dołączył: 12 Lut 2007
Posty: 3
Skąd: Piotrków Trybunalski
Wysłany: 19 Marzec 2007, 12:43   

oj. oj. oj :)
na dysku możesz mieć max 4 partycje podstawowe. Sęk w tym, że partycja rozszerzona (ta na której mog? znaleĽć się dyski logiczne) też jest partycj? podstawow?.
Jeżeli masz 4 partycje podstawowe to nie założysz juz nic więcej.

Jeżeli uzywasz systemu plików NTFS (domniemam, że tak) to najbezpieczniej będzie przenie?ć wszystkie dane z ostatniej partycji, usun?c j?, nieprzydzielone miejsca na dysku sie połacz? i utworzyć now? partycję (już większ?, tu możesz zdecydować, czwart? podstawow?, czy rozszerzon? a w niej mniejsze logiczne). Nie zapomnij jej póĽniej zformatować.

Oczywi?cie wszystkie to operacje najlepiej wykonaj narzędziami windowsowymi (NTFS i windows s? tak prymitywne, że używanie lepszych narzędzi linuksowych może powodować póĽniej problemy w windowsie)

powodzenia :)
 
 
   
x) 




Dołączył: 16 Lis 2006
Posty: 95
Skąd: mam to wiedzieć ?
Wysłany: 1 Kwiecień 2007, 20:09   

Dziękuje Panowie, za wszystkie odpowiedzi : ) leci 'piwo'. W ostateczno?ci jednak skorzystałem z małego distro na LivCD: gparted - banalne i szybkie. : )
_________________
Blog 0/o

MySpace, mój oczywi?cie [lanssss] 0/o
 
 
   
nick77 




Wiek: 46
Dołączył: 12 Lut 2007
Posty: 3
Skąd: Piotrków Trybunalski
Wysłany: 3 Kwiecień 2007, 18:43   

Używam Gparted od lat. Jedno z lepszych narzędzi do partycjonowania, ale, niestety, jak pisałem, je?li używasz windy, nie jest to najlepsze rozwi?zanie, gdyż często, aczkowlwiek nie zawsze, system NTFS głupieje je?li potraktuje się go tego typu aplikacj?. Mam nadzieję, że nie będziesz miał problemów, ale może być różnie :)
 
 
   
x) 




Dołączył: 16 Lis 2006
Posty: 95
Skąd: mam to wiedzieć ?
Wysłany: 3 Kwiecień 2007, 20:27   

nick77, na szczę?cie niedługo całkowicie rzucam winde na rzecz linuxa (:
_________________
Blog 0/o

MySpace, mój oczywi?cie [lanssss] 0/o
 
 
   
nick77 




Wiek: 46
Dołączył: 12 Lut 2007
Posty: 3
Skąd: Piotrków Trybunalski
Wysłany: 4 Kwiecień 2007, 06:23   

i oto chodzi, i oto chodzi :)
 
 
   
kaczy 




Wiek: 39
Dołączył: 18 Cze 2005
Posty: 211
Skąd: Piotrków Tryb./Toruń
Wysłany: 4 Kwiecień 2007, 09:05   

x) napisał/a:
nick77, na szczę?cie niedługo całkowicie rzucam winde na rzecz linuxa (:

Osobiscie polecam Kubuntu/Ubuntu (zgodnie z upodobaniami KDE/Gnome) Polecam przy tej okazji zapoznac sie rowniez ze skryptem Automatix (do instalacji niewolnego oprogramowania, ktorego nie ma w oficjalnych repozytoriach, np. Opera, Skype, ale takze czcionki Windowsowe, sterowniki nVidia i wszelkiego rodzaju kodeki).

Pozdrawiam.
_________________
"Jedynie Ci, którzy doceniaj? najwyższ? jako?ć, mog? w pełni smakować życie" Zino Davidoff
 
 
   
x) 




Dołączył: 16 Lis 2006
Posty: 95
Skąd: mam to wiedzieć ?
Wysłany: 4 Kwiecień 2007, 13:18   

kaczy, na HDD, leży już Back|Track2 który mi wystarcza, a do tego ma niezbędne narzędzia do WiFi, a tym się interesuję : ) a co do Ubuntu - musze przetestować, bo duzo dobrego słyszałem o tym OS'ie ( :
_________________
Blog 0/o

MySpace, mój oczywi?cie [lanssss] 0/o
 
 
   
Wyświetl posty z ostatnich:   
Odpowiedz do tematu
Nie możesz pisać nowych tematów
Nie możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz głosować w ankietach
Dodaj temat do Ulubionych
Wersja do druku

Skocz do:  

Powered by phpBB modified by Przemo © 2003 phpBB Group
Copyright by piotrkowianie.com © 2005-2016
Za wszystkie zamieszczone treœci na forum redakcja piotrkowianie.com, nie ponosi odpowiedzialnoœci.