Zarejestruj się u nas lub też zaloguj, jeśli posiadasz już konto. 
Portal Portal   Regulamin  Pomoc FAQ  Szukaj Szukaj  Grupy Grupy  Foto Galeria Foto Galeria  Profil Profil  Uœmieszki Usmieszki 
 


Poprzedni temat :: Następny temat
581c nowa ziemia ?
Autor Wiadomość
Neo 



Wiek: 40
Dołączył: 15 Cze 2005
Posty: 2472
Skąd: Piotrków Tryb.
  Wysłany: 30 Kwiecień 2007, 07:54   581c nowa ziemia ?

Po raz pierwszy astronomowie odkryli planetę poza Układem Słonecznym, która przypomina Ziemię i potencjalnie mog? na niej panować warunki dogodne dla życia. Według informacji które pojawiły się w jednym z czasopism Astronomicznych grupa 11 europejskich astronomów napisała,że planeta oznaczona jako 581 C, jest nieco większa od Ziemi i mog? panować na niej temperatury umożliwiaj?ce istnienie wody w stanie ciekłym.
Jednak gwiazda Gliese 581, wokół której planeta kr?ży, jest znacznie mniejsza, słabsza i chłodniejsza od Słońca i zaliczana jest do tzw. "czerwonych karłów". Gwiazdy tego typu emituj? słabe, czerwonawe ?wiatło, jednak ich "okres życia" jest dłuższy niż gwiazd typu Słońca.
Gliese 581 z odkryt? planet? znajduje się w odległo?ci 20,5 lat ?wietlnych od Ziemi, czyli jak na kosmiczne odległo?ci bardzo blisko. A jednak tak długo nie została odkryta.
581 c okr?ża gwiazdę na bardzo bliskiej orbicie - jedno okr?żenie zajmuje jej zaledwie 13 dni (Ziemi 365 dni czyli automatycznie rok jest krótszy). Grawitacja na powierzchni jest ok. 1,6 razy większa od ziemskiej.
Planeta powinna posiadać atmosferę, chociaż jej składu nie można ustalić. Zdaniem odkrywców, temperatura na jej powierzchni może wahać się od 0 do 40 st.

Zapraszam do dyskusji ;)
_________________
The Faster the Speed, the Bigger the Mess !
 
 
   
Ozer 




Wiek: 39
Dołączył: 16 Cze 2005
Posty: 385
Skąd: Piotrków Tryb.
Wysłany: 30 Kwiecień 2007, 10:18   

Neo, podawałem juz o tym informacje nawet na radyjku ....

info ciekawe ciekawe ... moze zieloni zyj? sobie gdzies tam ....
 
 
   
kaczy 




Wiek: 39
Dołączył: 18 Cze 2005
Posty: 211
Skąd: Piotrków Tryb./Toruń
Wysłany: 30 Kwiecień 2007, 10:23   

Ozer napisał/a:
info ciekawe ciekawe ... moze zieloni zyj? sobie gdzies tam ...

Tak... ale narazie sie nie pokazuja, bo maja przerwe... i wcieraja sobie KitKat'y :P
_________________
"Jedynie Ci, którzy doceniaj? najwyższ? jako?ć, mog? w pełni smakować życie" Zino Davidoff
 
 
   
+Marlenka 




Wiek: 36
Dołączyła: 09 Lip 2005
Posty: 789
Skąd: Piotrków Tryb.
Wysłany: 30 Kwiecień 2007, 21:47   

kaczy napisał/a:
bo maja przerwe... i wcieraja sobie KitKat'y :P
heheh dobre :D
a może rzeczywi?cie co? tam żyje....albo będzie żyć :)
_________________

 
 
   
Paula 




Wiek: 40
Dołączyła: 10 Paź 2005
Posty: 1549
Skąd: Piotrków Tryb.
Wysłany: 1 Maj 2007, 11:28   

Stwierdzam iż "interesuj?ca dyskusja" się zaczęła :| o KitKatach i bzdetach zamiast konkretnie na temat. Czasami mnie zastanawia fakt, po co niektórzy w ogóle pisz? co?, skoro tym czym? s? takie wła?nie bzdety jak powyżej, a jak już co? jest na temat to jest to jedno zdanie, jakby się człowiek porz?dnie wysłowić nie mógł :| bez komentarza.... to tak na marginesie moje głupie gdybania.... :lol2:


Do rzeczy :D
Słyszałam o tym odkryciu w TV :D Interesuj?ca sprawa.. Kto by w sumie pomy?lał, że astronomowie odkryj? planetę podobn? do naszej Ziemi, gdzie być może może istnieć życie :) Warunki panuj?ce na tej planecie s? niemalże prawie idealne :) Najbardziej rozbrajaj?ce jest to, że tam rok trwa 13 dni :D no a u nas 365/366 :D Jak sobie pomy?lę, że jakby u nas rok trwał 13 dni to masakra :lol2: już byłyby z nas niezłe staruszki :D

A oto jeszcze kilka ciekawostek:
Odkrycia tego dokonano za pomoc? teleskopu Europejskiego Obserwatorium Astronomicznego w La Silla, w Chile, który posiada specjaln? aparaturę analizuj?c? zakłócenia w różnych zakresach ?wiatła emitowanego przez gwiazdy. Na podstawie tych zakłóceń ustala się istnienie odległych planet potencjalnie znajduj?cych się we Wszech?wiecie.
Naukowcom udało się ustalić, że nowa planeta 581 C jest około pięciokrotnie cięższa od Ziemi. Nie wiadomo jednak, czy ma charakter skalisty, tak jak Ziemia, czy jest może lodow? kul? pokryt? wod?. W pierwszym przypadku byłaby ok. 1,5 raza większa od Ziemi, a w drugim - jeszcze większa.
Wszystkie dotychczas odkryte przez naukowców planety były dla życia albo zbyt gor?ce, albo zbyt zimne, albo były prostu gazowymi kulami, podobnymi do Jowisza.

Więc kto wie.... może tam na tej planecie s? małe zielone ludki.....


Jeszcze kilka fotek Planety 581 C (kliknij w miniaturkę, aby powiększyć)







_________________
"Szczęście jest jak motyl...
Gdy będziesz próbował go złapać - nie uda Ci się...
Gdy będziesz stać spokojnie - może usiąść Ci nawet na ramieniu"

 
 
   
Neo 



Wiek: 40
Dołączył: 15 Cze 2005
Posty: 2472
Skąd: Piotrków Tryb.
Wysłany: 1 Maj 2007, 15:51   

Paula napisał/a:
Warunki panuj?ce na tej planecie s? niemalże prawie idealne :)
Jestem tam o wiele większe ci?żenie co raczej uniemożliwia tam funkcjonowanie jakiegokolwiek życia lub też organizmy tam żyj?ce s? bardzo silne.

Paula napisał/a:
Najbardziej rozbrajaj?ce jest to, że tam rok trwa 13 dni :D
tzn wiesz ja tam sobie tak napisałem,że to rok. Na podstawie tego,że my okr?żamy słońce w 365 dni i u nas jest to rokiem a tam nie wiadomo jak to przeliczyć nawet.

Ostatnia fotka to czerwony karzeł w okół którego kręci się ów planeta ;)

Nasze słońce to tzw" czerwony olbrzym" który już jest u schyłku swojego życia natomiast owy "czerwony karzeł" jest w pełni sił i ma dwukrotnie dłuższy żywot od naszego słońca.

kaczy, jak masz pisać głupoty to lepiej nic nie pisz. To nie jest dział "humoru"...
_________________
The Faster the Speed, the Bigger the Mess !
 
 
   
+Marlenka 




Wiek: 36
Dołączyła: 09 Lip 2005
Posty: 789
Skąd: Piotrków Tryb.
Wysłany: 1 Maj 2007, 19:28   

Paula napisał/a:
o KitKatach i bzdetach zamiast konkretnie na temat. Czasami mnie zastanawia fakt, po co niektórzy w ogóle pisz? co?, skoro tym czym? s? takie wła?nie bzdety jak powyżej, a jak już co? jest na temat to jest to jedno zdanie, jakby się człowiek porz?dnie wysłowić nie mógł :| bez komentarza.... to tak na marginesie moje głupie gdybania.... :lol2:
nie raz Ty sama zbaczasz z tematu więc nie na miejscu takie gdybanie. Co do tego pojedyńczego zdania to się chyba mnie tyczyło....jesli nie mam wiecej do powiedzenia to nie pisze proste. Nie będę tego jednego zdania rozwlekać w pięciu....bo to jest idiotyzm....tylko się nie obrażaj bo takie jest moje zdanie :)
co do tematu dzieki Paula za info :) ja nie słyszałam o tym w tv może w tym momencie ogladałam co innego....13dni....rok...rzeczywi?cie staruszkami by?my byli. Zdjęcia super. Naprawdę
Cytat:
Nasze słońce to tzw" czerwony olbrzym" który już jest u schyłku swojego życia natomiast owy "czerwony karzeł" jest w pełni sił i ma dwukrotnie dłuższy żywot od naszego słońca.
. wow no to nieĽle ale na zdjęciu wygl?da super.
_________________

 
 
   
Paula 




Wiek: 40
Dołączyła: 10 Paź 2005
Posty: 1549
Skąd: Piotrków Tryb.
Wysłany: 2 Maj 2007, 09:00   

Marlenka napisał/a:
nie raz Ty sama zbaczasz z tematu więc nie na miejscu takie gdybanie.
ale jak zbaczam z tematu to nie zbaczam od samego pocz?tku jak niektórzy, więc najpierw pomy?l co do mnie chcesz pisać a potem to pisz :]
Marlenka napisał/a:
Co do tego pojedyńczego zdania to się chyba mnie tyczyło...
i nie tylko. A co? nie mogę już zwrócić uwagi? Skoro to forum to chyba się powinno wyrażać zdanie jako? normalniej, a nie prowadzić czat.
Marlenka napisał/a:
Nie będę tego jednego zdania rozwlekać w pięciu....bo to jest idiotyzm....
nie skomentuję tego nawet :| tylko napiszę, że idiotyzmem to raczej jest m.in. pisanie takich bzdetów jakie napisał nam kolega powyżej.
Marlenka napisał/a:
tylko się nie obrażaj bo takie jest moje zdanie :)
nie martw się - chodz?cym fochem nie jestem. - jeszcze :]
Marlenka, a ogólnie Twoj? dalsz? wypowiedĽ uważam jak wymuszon?. Z nutk? wkur*****a, bo ja co? napisałam. A sk?d wiem - po prostu to widzę po Twoim stylu pisania :)
I jak to tam sie pisze... EOT na ten temat :lol2:


Neo napisał/a:
Jestem tam o wiele większe ci?żenie co raczej uniemożliwia tam funkcjonowanie jakiegokolwiek życia lub też organizmy tam żyj?ce s? bardzo silne.
no może i tak.. co? tam obiło mi się w TV o uszy, że naukowcy nie wykluczaj? tam życia bakterii itp. A je?li chodzi o inne życie to może tylko ufoludy mog? tam żyć? :D
Neo napisał/a:
tzn wiesz ja tam sobie tak napisałem,że to rok. Na podstawie tego,że my okr?żamy słońce w 365 dni i u nas jest to rokiem a tam nie wiadomo jak to przeliczyć nawet.
ja to przeliczyłam tak jak jest u nas :D Policzyłabym ile maiłabym już lat, licz?c rok jako 13 dni, ale mi się kurde nie chce :lol2:
Neo napisał/a:
Ostatnia fotka to czerwony karzeł w okół którego kręci się ów planeta ;)
a to musiało mi się co? pomylić :D na szybko robiłam :D
Neo napisał/a:
Nasze słońce to tzw" czerwony olbrzym" który już jest u schyłku swojego życia
jako? przerażaj?co to zabrzmiało... słońce zga?nie i będzie koniec ?wiata... :| tfu tfu....
Co do naszej nowej planety, to pewnie badacze nie poprzestan? na tym co już znaleĽli i będ? szukać czego? nowego co ma zwi?zek z 581 C. Tylko żeby co? znaleĽli, bo ja osobi?cie jestem bardzo ciekawa tego co na tej planecie naprawdę było, jest i będzie :D
_________________
"Szczęście jest jak motyl...
Gdy będziesz próbował go złapać - nie uda Ci się...
Gdy będziesz stać spokojnie - może usiąść Ci nawet na ramieniu"

 
 
   
+Marlenka 




Wiek: 36
Dołączyła: 09 Lip 2005
Posty: 789
Skąd: Piotrków Tryb.
Wysłany: 2 Maj 2007, 15:10   

dobra kłócic sie nie mam zamiaru czy prze?cigać w słowach...
Paula napisał/a:
Marlenka, a ogólnie Twoj? dalsz? wypowiedĽ uważam jak wymuszon?. Z nutk? wkur*****a, bo ja co? napisałam. A sk?d wiem - po prostu to widzę po Twoim stylu pisania :)
nie. Mylisz sie. Ja po sportu nie słucham tv i nawet nie ogl?dam wiec nic o tym nie wiedziałam co nie co wiecej sie dowiedziałam od Ciebie i tyle.
Cytat:
więc najpierw pomy?l co do mnie chcesz pisać a potem to pisz :]
wiec napisalam :]
_________________

 
 
   
Remio 




Wiek: 41
Dołączył: 31 Paź 2006
Posty: 18
Skąd: Piotrków Tryb.
Wysłany: 4 Maj 2007, 01:05   Hehe !

Ja uważam, że kiedy ludzie będ? zdolni tam dolecieć i zobaczyć co tam jest własnymi oczyma, to wtedy będzie można wywnioskować wiele o tej planecie. Bo naukowcy nieraz co? przypuszczali a jak się póĽniej okazywało, nieĽle się mylili. Zreszt? narpierw musimy poznać nasz? planetę dokładniej, bo jest jeszcze mało zbadana, a kiedy już to zrobimy to może w dobie tego już będ? Ziemianie wylatywać w kosmos na takie odległo?ci. :)
 
 
   
Neo 



Wiek: 40
Dołączył: 15 Cze 2005
Posty: 2472
Skąd: Piotrków Tryb.
Wysłany: 4 Maj 2007, 01:12   

Remio napisał/a:
Ja uważam, że kiedy ludzie będ? zdolni tam dolecieć i zobaczyć co tam jest własnymi oczyma, to wtedy będzie można wywnioskować wiele o tej planecie.
Na tak? odległo?ć już jeste?my w stanie dolecieć ;)

Remio napisał/a:
Zreszt? narpierw musimy poznać nasz? planetę dokładniej, bo jest jeszcze mało zbadana,
i tu się nie się zgadzam heh, chociaż te wie planety chociaż tak odległe maja trochę wspólnego ;) mianowicie mam tu na my?li wode w stanie ciekłym o której pisałem w 1 po?cie.

Sadze,że jednak owa planeta nie jest w stanie utrzymać jakiegokolwiek życia ;)
_________________
The Faster the Speed, the Bigger the Mess !
 
 
   
Paula 




Wiek: 40
Dołączyła: 10 Paź 2005
Posty: 1549
Skąd: Piotrków Tryb.
Wysłany: 9 Maj 2007, 13:50   

Neo napisał/a:
Sadze,że jednak owa planeta nie jest w stanie utrzymać jakiegokolwiek życia ;)
no to czemu jacy? badacze gadali co? o bakteriach? Że być może one mog? tam żyć i istnieć? Chociaż to jeszcze nie jest udowodnione :D
_________________
"Szczęście jest jak motyl...
Gdy będziesz próbował go złapać - nie uda Ci się...
Gdy będziesz stać spokojnie - może usiąść Ci nawet na ramieniu"

 
 
   
Wyświetl posty z ostatnich:   
Odpowiedz do tematu
Nie możesz pisać nowych tematów
Nie możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Możesz głosować w ankietach
Dodaj temat do Ulubionych
Wersja do druku

Skocz do:  

Powered by phpBB modified by Przemo © 2003 phpBB Group
Copyright by piotrkowianie.com © 2005-2016
Za wszystkie zamieszczone treœci na forum redakcja piotrkowianie.com, nie ponosi odpowiedzialnoœci.